UNO G2 - Następca legendarnych UNO G1

Avantgarde Acoustic UNO G2

Począwszy od założenia firmy Avantgarde Acoustic w 1991 roku, konstrukcja i wygląd jej kolumn pozostawały w dużej mierze niezmienione. W dziedzinie zdominowanej przez krótkotrwałe trendy, było to odbierane jako oznaka solodności. Posiadacze tych konstrukcji mieli poczucie obcowania z solidnym produktem, który nie będzie co chwilę wymieniany na nowy. 

Porównanie Uno G1 i G2Z drugiej strony, wiedza, doświadczenie i opinie użytkowników gromadzone przez wiele lat wymagały przekształcenia ich w konkretne działania. A liczy się tu wszystko, poczynając od praktycznych wskazówek takich jak ustawienie kolumn, szczegółów dotyczących wykończenia i proporcji, skończywszy na elementach związanych z dźwiękiem, takich jak np. filtry zwrotnic i okablowanie.

W czasie wystawy High End 2009 w Monachium Avantgarde dokonał dużego kroku naprzód. Zaprezentowaliśmy wówczas kompletną, nową linię głośników, w których zawarliśmy wszystkie zmiany, opracowane w czasie niemal dwudziestoletniej historii firmy. Tak narodziła się nowa legenda – seria G2. 

Reakcja zwiedzających oraz pierwsze komentarze były niesłychanie pozytywne. Uwagę zwracano przede wszystkim na następujące nowe elementy:

- odlewane z aluminium elementy obudowy przetworników,

- zaawansowany system podstawy głośnika, na który składają się wysokie na 55 mm kolce i masywne elementy regulacyjne, łatwo dostępne dla użytkownika i umożliwiające dokładną mikroregulację

- nowy system mocowania tub, umożliwiający ich swobodny demontaż, niezależnie od reszty konstrukcji

- elementy dekoracyjne dla głośników niskotonowych, dostępne w różnych wykończeniach i kolorach: od bardzo dyskretnych aż do efektownego lakieru fortepianowego

- nowe, aluminiowe elementy łączące przetworniki z podstawą.

 

Egzemplarze prezentowane w Monachium były wciąż w fazie przedprodukcyjnej, jednak wspomniane elementy zostały zatwierdzone do seryjnego wytwarzania. Dzięki temu gotowe kolumny dostępne są od początku września 2009 roku, także w Polsce. W tym samym czasie restrukturyzacji i rozbudowie uległa fabryka Avantgarde – specjalnie na potrzeby serii G2!


Choć nowe elementy konstrukcyjne znacząco podniosły koszty produkcji kolumn, Avantgarde Acoustic zdecydowało się tylko na nieznaczne podniesienie cen detalicznych, dużą część poniesionych kosztów biorąc na siebie. Znacznie dogodniejszy montaż G2 pozwolił bowiem na ułatwienie procesu produkcji i serwisu w dłuższej perspektywie czasu.